Polityka obsługi "cookies" na stronach UW
Projekt realizowany przez Uniwersytet Warszawski
Strona głównaDziałalnośćKino LetnieKino Letnie "Otwarci na świat"

Kino Letnie "Otwarci na świat"

Data publikacji: 12 czerwca 2014
Kino Letnie UOUW Kino Letnie UOUW Kino Letnie UOUW Kino Letnie UOUW Kino Letnie UOUW Kino Letnie UOUW Kino Letnie UOUW Kino Letnie UOUW Kino Letnie UOUW Kino Letnie UOUW Kino Letnie UOUW Kino Letnie UOUW

Uniwersytet Otwarty UW serdecznie zaprasza na kino letnie z UOUW "Otwarci na świat", odbywające się pod patronatem JM Rektora UW.  Projekcje odbywać się będą w każdy wtorek od 1 lipca do 5 sierpnia w ogrodach BUW-u, przy ul. Dobrej 56/66 na warszawskim Powiślu. Każdy pokaz poprzedzi spotkanie z wykładowcą UOUW oraz zaproszonymi gośćmi. Rozpoczęcie spotkania zaplanowane jest na godz. 21.00. 

Wstęp wolny! 

Program projekcji:

 

  • 1 lipca - "Dokąd teraz?", reż. Nadine Labaki, 2011.
Francusko-włosko-libańsko-egipski film dramatyczno-komediowy opowiada historię miasteczka będącego na skraju konfliktu etnicznego. Aby powstrzymać przelew krwi, kobiety biorą sprawy w swoje ręce. 

Prelekcję przed pokazem pt." Otwarci na świat" wygłosi dr Tomasz Wites z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych. 

Dr Tomasz Wites - geograf, doktor nauk o Ziemi, pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, sekretarz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Specjalizuje się w geografii regionalnej, obserwacje terenowe prowadził w 40 państwach świata. Dwukrotny stypendysta Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, stypendysta tygodnika „POLITYKA” – Zostańcie z nami, stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej – START, laureat AZYMUTÓW – nagrody dla najlepszego pracownika dydaktycznego na kierunku Geografia WGSR UW.
  • 8 lipca - "Buntownik bez powodu", reż. Nicholas Ray, 1955. 
Ten amerykański dramat z całą pewnością zapisał się już w historii kina jako klasyk. Opowieść o nastolatku - Kimie Starku, który schodzi na złą drogę, ku rozpaczy rodziców. 

Przed pokazem zapraszamy na prelekcję dr. Mirosława Miernika i mgr Katarzyny Kłosińskiej pt.: "Powody buntownika: konflikty rodzinne i społeczne w Ameryce lat pięćdziesiątych na przykładzie Buntownika bez powodu". 

dr Mirosław Miernik - adiunkt w Zakładzie Kultury Krajów Anglosaskich, Instytut Anglistyki UW. Wśród zainteresowań Pana Doktora znajdują się kultura popularna w Stanach Zjednoczonych w XX w., dwudziestowieczna literatura amerykańska, badania nad subkulturami, studia kulturowe, życie i twórczość Fredericka Williama Rolfe'a. 

mgr Katarzyna Kłosińska - pracownik Instytutu Anglistyki, wykładowca Uniwersytetu Otwartego, prowadzi w tym trymestrze 2 kursy ( Angielski we współczesnym świecie i "Mały ale dumny kraj..."). Do zainteresowań Pani Kłosińskiej należą: historia społeczna Wielkiej Brytanii w XIX wieku, początki feminizmu w krajach anglosaskich, dostęp kobiet do studiów medycznych,  estetyka Steampunk we współczesnej kulturze i literaturze.  
  • 15 lipca - "Babcia Gandzia", reż. Jerome Enrico, 2012. 
Paulette, bohaterka tej francuskiej komedii, postanawia nie bacząc na swój zaawansowany wiek, odmienić swoje życie. Jej głównym źródłem dochodu staje się handel narkotykami. 

Pokaz rozpocznie prelekcja z udziałem dr Małgorzaty Sokołowicz i Pana Antoniego Konczynskiego, z-cy Attache ds. Współpracy Uniwersyteckiej. Prelekcja poświęcona będzie wzajemnym stereotypom Polaków i Francuzów. 

dr Małgorzata Sokołowicz -  potrójny filolog (polski, francuski i angielski). Od 2012 roku współpracuje z Uniwersytetem Otwartym UW. Prowadzi kursy z języka francuskiego. 

Antoni Konczynski - Zastęca Attache ds. Współpracy Uniwersyteckiej w Ambasadzie Francuskiej w Warszawie. Francuz od wielu lat związany z Polską. 
  • 22 lipca - "Soul Kitchen", reż. Fatih Akin, 2009. 
Tytułowa "Soul Kitchen" to restauracja w Hamburgu. Zinos, jej właściciel, pod wpływem problemów w życiu prywatnym, nie radzi sobie z jej prowadzeniem. Soul Kitchen trafia w ręce jego pracowników, którzy zmieniają restaurację nie do poznania. 
Przed pokazem prelecję wygłosi Marcin Stachurski, wykładowca UOUW. Prelekcja będzie poświęcona fenomenowi kina turecko-niemieckiego i osobie reżysera filmu. 

Marcin Stachurski - absolwent Wydziału Neofilologicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie lektor języka niemieckiego w Szkole Języków Obcych Uniwersytetu Warszawskiego. Praktykujący nauczyciel i egzaminator na wszystkich poziomach kształcenia językowego. Uczestnik wielu szkoleń międzynarodowych w zakresie dydaktyki i metodyki nauczania języków obcych. Na co dzień pasjonata nauczania języka niemieckiego. W swojej pracy propaguje bezstresową naukę języka poprzez pozytywny feedback oraz ideę uczenia się przez całe życie.
  • 29 lipca - "Car", reż. Paweł Łungin, 2009. 
Rosyjski dramat przybliża czasy Iwana Groźnego, który dotknięty szalaństwem przy pomocy swoich opriczników, wylewa krew na rosyjską ziemię. Jedyną osobą, która chce stawić mu czoła jest Filip - prawosławny duchowny, dawny przyjaciel cara. 


  • 5 sierpnia - "Whisky dla aniołów", reż Ken Loach, 2012.
Urocza opowieść o Szkotach, skazanych za drobne przestępstwa na roboty publiczne. Dzięki swojemu opiekunowi poznają świat degustatorów whisky oraz odnajdują sposób na szybkie wzbogacenie się. 

Przed pokazem zapraszamy na prelekcję częściowo w języku angielskim poświęconą stereotypom związanym ze Szkotami i Szkocją.
 
Beata Mikołajewska współpracuje z UOUW od 2011 roku, jest autorką i wykładowcą kursu wymowy "UnPolish your English"; interesuje się korpusami języka mówionego, transferem leksykalnym z języka angielskiego oraz nauczaniem wymowy przy użyciu nowoczesnych technologii.
 
Neil Milton (pochodzący z Airdrie w Szkocji) jest członkiem organizacji TEDxWarsaw i TEDxWarsawSalon, właścicielem niezależnej wytwórni 'too many fireworks', kompozytorem, autorem tekstów oraz muzykiem w dwóch grupach indie rockowych The Frozen North i Cirles in Stars. Pasjonuje się gitarami Fender, książkami Alasdaira Graya oraz muzyką noise-pop.
 
Matt Cowan (pochodzący z Ayr w Szkocji) jest z wykształcenia architektem i grafikiem komputerowym. Obecnie pracuje jako nauczyciel języka angielskiego i mieszka z żoną, czterema kotami i psem rasy Alaskan malamute w Warszawie. W wolnym czasie recytuje utwory Roberta Burnsa, najwybitniejszego narodowego poety szkockiego.

Kino Letnie